Peyo, ojciec smerfów

Smerfne życie

Możemy uważać się za szczęściarzy! Po tym jak Peyo skończył szkołę w Brukseli, zajrzał do gazety w poszukiwaniu pracy. Dwie oferty przyciągnęły jego uwagę: asystenta dentysty i ilustratora. Kiedy przedstawił się dentyście, powiedziano mu, że przyszedł zaledwie 15 minut za późno!

W tym czasie Belgia była oranżerią artystów tworzących komiksy. Peyo szybko znalazł siebie pracującego z jednymi z najbardziej utalentowanych, wśród których znalazł się Ivan Delporte, jego dozgonny towarzysz pióra.

Duża przerwa

Po trwających pewien czas zmaganiach, Peyo ostatecznie otrzymał przerwę, na jaką zasługiwał, od kiedy zaczął pracować w “Le Journal de Spirou”. Johan i Peewit byli wśród jego najbardziej popularnych postaci. Jednakże w 1958 pierwszy raz pojawiły się smerfy, by wkrótce zyskać sławę na całym świecie.

Chociaż większość bohaterów kreskówek znana jest z książek, zanim stanie się gwiazdą ekranu, w Stanach było wprost przeciwnie. Nieprawdopodobny sukces figurynek smerfów pozwolił na adaptację telewizyjną. Jednak historia ich przybycia do Hanna Barbery i sukces w NBC sam w sobie jest warty nakręcenia filmu. Jak wielu ludzi na przykład wie, że wielokrotnie nagradzany kompozytor Michel Legrand użyczył swego głosu smerfom?

Smerfy na świecie

Sukces smerfów jest prawdziwie globalny. Jak rozpoznaje każdy, kto pracował nad serią, smerfy zawdzięczają swoją sławę prostemu przesłaniu. I przesłanie to widnieje wszędzie w takim samym stopniu: od krótkich historyjek po piosenki, a także w ekscytującym świecie multimediów. Smerfy są teraz dostępne na wideo i płytach CD. Gry regularnie zajmują szczyty na listach sprzedaży. Sztuki teatralne przemierzają Europę. Jednak każda adaptacja niesie ze sobą nowe wyzwania, którym należy stawić czoła bez pomocy Peyo, zmarłego w 1992 r. Ale jak świat smerfów dostosuje się do XXI wieku? Jeśli przeszłość jest czymś, na czym można się oprzeć, odpowiedź musi brzmieć: smerfastycznie!