Na początku…

23 października 1958 smerfy pojawiły się po raz pierwszy w komiksie o Johanie i Peewitcie w „Le Journal de Spirou”. Ich twórca Peyo pracował wcześniej nad wieloma projektami rysunkowymi, ale dopiero wprowadzenie smerfów do Spirou mogło odmienić jego życie.

Początkowo smerfy były tylko postaciami drugoplanowymi. Szybko jednak same stały się gwiazdami. Po kilku mini-albumach, ich przygody zaczęły pojawiać się jako komiksy. Wtedy wystąpiły w filmie „The Smurfs and the Magic Flute” (Smerfy i Czarodziejski flet), z muzyką Michela Legranda (dodatkowo śpiewającego w chórze!).

Muzyka także doprowadziła do kolejnego wielkiego kroku, kiedy holenderski piosenkarz Vader Abraham wydał pierwszy smerfowy singiel. Był to olbrzymi hit w Belgii i Holandii, który rozprzestrzenił się na resztę świata.

Wkrótce figurki, pluszaki, zabawki, hity (piosenki) i ponad wszystko seria telewizyjna podbiły cały świat. W 1981 poważany kreskówkowy duet Hanna&Barbera (którzy stworzyli Toma i Jerry’ego, a później Misia Yogi) zaczęli pracę nad serialem telewizyjnym dla amerykańskiej stacji NBC. Nagranych zostało 256 odcinków, obecnie pokazywany w około 30 krajach.

Chociaż ich twórca Pierre Culliford – lepiej znany jako Peyo – nie jest już z nami od Bożego Narodzenia ’92, smerfy nigdy nie były takie popularne. Ponad 10 milionów egzemplarzy smerfowych CD zostały sprzedanych tylko w ostatnich 3 latach. Książki, figurki i zabawki należą do najpopularniejszych na świecie. Seriale telewizyjne są regularnie wznawiane, tak samo jak CD i komiksy w wielu językach.

W nadchodzących latach, z nowym stylem i wzrastającą rangą wychodzących Smerfmediów, malutkie niebieskie ludziki z pewnością mają wiele niespodzianek dla fanów.